Az 1911. júliusi földrengés (M=5.6) hatalmas károkat okozott Kecskeméten (bővebben lásd itt és a naplóbejegyzés után); a földmozgást Budapesten is lehetett érezni: az amúgy nem ijedős Lowetinszky János Józsefnek is gyorsabban vert a szíve.
1911.07.08.:
Szombat, földrengés.
Éjjel egyszerre recsegés, ropogás s moraj kelt fel, az ágyam is ingott, az ... megreszketett s lehullott róla egy porczellan nippe [nipp; porcelán figura] s eltörött; kiugrok az ágyból s mondom Marinak [a naplóíró felesége]: földrengés, de még akkor is rezgett utána, csakugyan az volt, megyek ki a folyosóra, az ég tiszta, csillagos, s mély csend honol a tájon; de észrevehették máshol is, nem vagyok ijedős, de gyorsabban vert a szívem, Mari szegény meg volt ijedve, némileg megnyugodtunk, s 3 tájt újra elaludtam.
A rengés 2 előtt kezdődött pár perczczel, mert mire én kiugrottam az ágyból, 2 órát kongatott az öreg óra mélabús hangjával; na, még ez hiányzik ennek a szegény hazának és népnek.
½ 8-kor fel, lámpák tisztítása, rendezkedés, toilette, testgyakorlatok, tisztolkodás, felöltözve, reggelizés, a házbeli nők élénken tárgyalták a földrengés ügyét, Pimperl Ernőt [az egyik szomszédot] kidobta a rengés az ágyból, Pimperléknél rémes csörömpölést vitt véghez a szabadon álló szekrény tetején levő csetresz [apró holmik], meg volt a nép rémülve.
Villanyoson [villamoson] be hivatalba [a Városház utcai vármegyei hivatalba], széltében-hosszában a földrengés képezte a beszéd tárgyát. Dolgozgatás, Tóth Bucarestben, Zolnay távol vannak, Hanczert felcitáltam, s talált megfelelő műhelyt s lakást, aminek meg is örült s megköszönte, én meg a nyakába varrtam a bekötendő könyveket és hírlapokat. Manus manum lavat [kéz kezet mos]. Folyt a munka, de össze is gyűlt az aláírandó, délig folyton volt dolgom. Naplórendezés, ami az elparentálás [gyászbeszéd-tartás] által meglehetős hosszúra nyúlt ki. Motyorásztam, ami volt, postát is készítve, s bizony ½ 3 lett, mire tisztolkodva elmehettem. Verbőczinél megettem egy marhahúst, megittam egy pohár sört, azután mentem át Budára a Rácz-fürdőbe, s azt a szokott módon kihasználtam, igen kevesen voltak, s így gyorsabban ment a dolog, úgy hogy ¾ 5 tájt kimehettem, megittam egy kávét, azután átültem a kisvendéglőbe Marit várandó, olvasgatás, sörözés.
Mari ½ 6-kor kászálódott ki, takarítást és poloskázást rendezett a bolond, innen átmentük, fel a hivatalba, megmutattam Marinak a terveket és a contemplált [átgondolt] béreket, azután mentünk haza [VII. István út 59. II. em. 31.] villanyoson; a Rákóczi út egy házában tűz volt, ami megakasztotta a közlekedést. Bementünk egy jegeskávéra, Dénesné is csatlakozott hozzánk, adta a maszlagot, mi meg nevetve hallgattuk.
8-ra hazamentünk, vetkőzés, olvasgatás, beszélgetés, Pimperlné is bejött 10 után, s eldiskurált. 11-kor fekvés (K), azután alvás.
Az idő szép derül, reggel 18 fok, d.u. 2-kor 21 fok, esti 7-kor 18 fok volt.
A "tovább" után a Földtani Közlöny korabeli beszámolója a kecskeméti földrengésről. (forrás: Biodiversity Heritage Library)
Utolsó kommentek