október 1.: Csütörtök. Az éjjel fontos mozzanat volt az órákra nézve, ugyanis behozatott a zónaidő, ez annyiban határozott, hogy a mi óráinkat 16 percczel kellett előre igazítani, mint hallom, éjfélkor órajel volt és 12 ütés, remek lehetett. Fel, öltözés, rendezkedés, reggelizés, és el, Benczúrt utolérve, már azt hittük, elkéstünk, és bámulatunkra még a mizseit is ott találtuk, abba belehelyezkedtünk, egész vagon vasúti volt benne, kocsitoló-had, nem mulasztottam el esetleges jegyzőkönyv miatt náluk is propagandát csinálni. Kijőve, vártam az öreget, de nem jött, végre Győry és Jakab azzal jöttek, hogy az öreg azt mondta, hogy én és Pfliegler maradjunk itt, ami meg is történt, az öreg többször volt itt, de egy szót sem szóltunk. Ktg-, Kö-vonalakat átvettem, dolgozgatás, Gábor jött ide, lenn Nagy Berczi volt. Pfliegler tegnap 24 frtot elmulatva, ma is mámoros volt, szerencsésen Záborszkyval a dohányomat elszívták, utoljára nekem sem volt. Közbe-közbe naplót redigáltam. Délben az öreg épp idebenn lévén, [Aughoffer] Dini hiányzott, az öreg kikelt, úgy mond: „egyszer lehet 24 órában valamire használni, és akkor sincs itt”, ez egyszer nagyon is igazat mondott. Pénzt kapta, Pf miatt levontak 50 kr[t] és sapkára 1 frtot, nem állhattam ellen a vágynak, ebédet hozattam, még pedig nem tudom, mi lelt, levest, pörköltet, palacsintát ettem; a bitang zsidó [Hirschler, a vendéglős] kapott az alkalmon, és levonatta, amit a múlt hóban nem fizettem ki, mert rossz volt; csakis, mert nem akarom, hogy az öreggel ilyen kicsiség miatt ne legyek kénytelen összezördülni, hallgattam, de majd megkapom én a zsidót és visszafizetem neki a kölcsönt. Jancsi is egész nap fröccsözött, Gábor csodálkozását fejezte ki a komédia felett. Képzelhető, hogy ezeknek ez nem tetszik, hát mi meg ilyen pimasz zsidótól mindent eltűrjünk, hát ha a Jehovája lejön valamennyi prófétája kíséretében, még akkor sem. Naplót végre rendeztem, sokat nevettem Jancsinak. Fruhbauer Jóska, ha nem hazudott, akkor ma Veszprémben van, és belebújik a honvéd-monturba [mundérba]. Dolgozgatás, Jancsi burleszk ötleteinek sokat nevettem, egy török volt itt egy sürgönyt feladni, nem is várta be, ami neki visszajár, hanem elszaladt. Fleiszner [Fleischer] sört küldött, 2 flaskót, azt kiittuk. Este a szolgálatot átadva, a mizseivel haza, vetkőzés, vacsorázás, fekvés és alvás, merengés, alvás [sic]. Az idő meglehetős szép volt; most Pflieglerrel teszek szolgálatot.
[KISNAPLÓ] október 1.: Este hazamenet W-t vártam, de bizony nem jött, onnan a kicsike felé néztem, azt sem találtam. Úgy látszik, a tegnapiért ismét pechem volt. Hazamenet egy kéjleányt fogtam, a 3 X-et [a 30. életévet] meghaladta volt, de kitűnő hátas volt amellett. Onnan hazamentem, ma lett volna találkám azzal a bizonyos nővel,[1] de a szolgálat elrontotta a dolgot.
október 2.: Reggel későn fel, reggelizés, az ágyban heverve olvasás. Azután fel, rendezkedés. Boros jött, 2 frtot adtam neki, Mupi [kutyája] is vele volt, azután mosdás és utána a zálogczédulákon tartottam szemlét, komisz história, a házmesterné is idefenn volt. Öltözés és el, rendeztem a zálogczédula ügyemeket [ügyeimet], több helyre kellett elmenni. Haza, ettem valamit, azután megmagyaráztam E-nek a helyzetet, proponáltam is, de nem fogad el […], igen dühös voltam, el, fizettem a házmesternének, és kilátásba helyeztem, hogy 1-én kihurczolkodunk. Kávéházba, előbb még egy [zálog]czédulát voltam kiváltani. Ott az a majompofa ülve asztalunknál, a kisasztalhoz ültem, végignézve Molnár volt direktor temetését. ¾ 6 tájt el, haza, s onnan el, szolgálatba. Schwarz Bélával beszéltem, jól néz ki, a gázgyárban van alkalmazva. ½ 7-re értem ki, a szolgálatot Ferenczytől azonnal átvettem, dolgozás. Maxi [Weisz] volt itt, phflegmával [sic] bántam vele. Nagy Ivó lenn volt R-ben, ide Gábor jött, Brünnauer Aszódon helyettesít. A hivatalnokok közt nagy a forrongás, Baross betiltotta az összes alkalmazottaknak a Magyar Hírlap olvasását, szegény tatár. Dolgozás, vacsorázás, új menetrend van, mely szerint most magam sem ismerem ki magam. Vártuk az öreget, hogy lejő. Az idő szép volt, de érezhetően hűvös.
[KISNAPLÓ] október 2.: Ma tartottam E-nek nagyobb szabású speczhemet, hogy a válás keserű labdacsát megédesítsem, meg igyekeztem azt czukrozni, azzal, hogy a jövőt állítottam eléje rózsás fényben, de úgy látszik, átlátott a szitán, igen nehezen egyezik bele, de az a reményem van, hogy bele fog egyezni a dologba; este W. után mentem, de miután más nővel ment, nem beszélhettem vele.
október 3.: Jancsi ¼ 1 után lefeküdt, én meg dolgoztam. Gábor 12 után leheveredett. ½ 3-kor Jancsi a legyek miatt felkelt. Naplóírás. Ahelyett, hogy lefeküdtem volna, nekiálltam pár vassal kártyázni, 2 frton felül nyertem már, de nem hagytam abba, hanem tovább játszottam, és a végére amit nyertem, elvesztettem, így kárba veszett időm. 5 után be, dolgozás, tisztolkodás. 8-kor átadva [a szolgálatot], miután nem volt senki, nem vártam az aláírással, hanem egy kapóra jött gépre felmászva, Su-ba, haza, lekefélve magam, reggelizés, és el, miután a terézvárosi zálogházba, hol kis tolakodás után megkaptam órámat. Hasonlóképp E. is kihozta a zálogból a felöltőket és a nagy kendőjét, hazaérve, már otthon volt. Tisztolkodás, rendezkedés, mosdás, fekvés, olvasás kevéssé, azután elaludtam. Azután fel, öltözés, 1 felöltőt is felvettem, és el a kávéházba, Gyulát mentem keresni, lakásban sem, vendéglőben sem találtam. Haza, előkészítés, tisztítás, vacsorázás, borotválkozás, mosdás; betegségemmel nem tudom, mi van. Fekvés, egy czigarettát elszívva, elmerengtem. Alvás. Az idő meglehetős szép volt, úgy mondhatni langyos nyári est volt, mintegy daczára a felöltőmnek. Ma volt 19 éve, hogy atyám meghalt, mily rohamosan múlik az idő.
[KISNAPLÓ] október 3.: Este 5-kor fel, és elmentem W. felé, kivel beszéltem, estére rendezvoust adott. El a kávéházba, ott uzsonnálás, olvasás, 7-kor el, a kicsike [Meiler Anna] is éppen ment, igen gusztálnak, amint hallom, van más udvarlója, no, nem tesz semmit. Estére el W-hez, aki már várt, hosszas beszélgetés, kezd már hajlani a dologra. 9 után el, még a kis Erzsike felé néztem,[2] de nem találkoztam vele, amit igen sajnálok.
október 4.: Vasárnap. Reggel 7 előtt fel, rendezkedés, tisztolkodás, öltözés czívisbe, reggelizve, el, az 506-ossal kimentem szolgálatba, Ktg-vonalat vettem át. Dolgozás. Amint hallom, 5 frttal akar az öreg büntetni, a helyettes 10-et javasol; majd meglátjuk a dolgot, csak ösztökélnek, hogy jegyzőkönyvet kérjek, majd megfontolom a dolgot. Itt Nagy volt (Ivó), lenn Gábor. Naplóírás; olyan kábultságot érzek, nem tudom, mi az oka. Miután dolgomat Ktg [-vel] és Kö-vel elvégeztem, ebédlés. Hartmann-nal beszéltem, estére akarja, mennék el vele valahová, talán elmegyek, de nincs semmire sem kedvem. Dolgozás. Aughoffer kunyerált, hogy elmehessen, ¼ 6-kor szunnyadtam. BK-ban, ergó [pontosabban] közelében tűz ütött ki, meglehetős tűz lehetett. Náthám van, még pedig erős. A czipő is szorít, valószínűleg érezteti velem, hogy gazdája nem kapott pénzt. A tüzet a toronyból megnéztem, Gregersen fatelepe égett, gyönyörű panoráma volt, amint a lángok óriási magasságban lobogtak volt fel. Este a pécsivel mentem haza. Osztrovszky főmérnökkel a múltkori inczidensre vonatkozólag beszéltem, elítélőleg nyilatkozott. Sándor, Rieker és Bopcsek vártak, azokkal kimentünk a Jószívűhez, ahol Hartmannt találtuk nejével, egy asztalhoz telepedve, előbb a vinkóval öblögettük a torkunkat, de azután Hartmann szerzett kitűnő Moori [móri] bort, mely hatalmasan ízlett és fogyasztottuk is; miután hűvös lett, beültünk a szobába, sokat nevettünk Gyula bolondságainak, a vendéglős [Hirschler] is folyvást ott settenkedett, és itta a mi borunkat. 11 után egy kis czivakodás kezdődött a künn mulató katonák és a czívisek között, erre elmentünk, danolva az utczán, csak egy andris [rendőr] szólított meg bennünket; be a kávéházba, roppant éhes voltam, kávézás, 3 drb süteményt vágtam be nagy hirtelen [?], beszélgetés. Az idő meglehetős volt, délután borultas.
[KISNAPLÓ] október 4.: Este a pécsivel mentem haza, Osztrovszky mérnökkel a múltkori inczidensre nézve beszéltünk. Sándor, Bopcsek és Rieker vártak, azokkal kimentünk a Jó szívűhöz, kinél Hartmann is volt, eleinte 2 liter lőrét ittunk ki, később azonban Hartmann intervencziója folytán kitűnő Mossi [?] bort kaptunk. Hartmann-né is ott volt, egy kicsikének, ki ott a pénztárnál van, csaptam a szelet. Onnan 11 után el kávéházba, onnan haza, útközben benézve egy beautéhez [prostituálthoz], de nem mentem vele semmire sem. 3 lett, mire hazaértem.
október 5.: ¾ 3 lett, mire hazaértem. Bopcsek ment legelőbb haza, ezek elkísértek a Sport kávéházig. Vetkőzés, az ágyat megvetve, fekvés, alvás. ½ 1 után ébredtem fel. Ettem valamit, olvasás, merengés. 3 után fel, a ruhámat szedtem rendbe, mindent kitisztítva és előkészítve, mosdás, öltözés és ½ 5 tájt elmentem a kávéházba, ott Bopcsek híjával az egész gárda volt, uzsonnálás, beszélgetés. ½ 6 után elmentem szolgálatba, útközben véve ennivalót. Ferenczváros még mindig a búcsú mozgalmas képét nyújtja. Kit találok nyugalmasan sétálva, mint Fruhbauert, elkísért az erdőig, ott azonban, miután igen sötét van, és irtják az erdőt, és az ösvények el vannak zárva, inkább az úton mentem a Mester utcza folytatásáig; útközben Ferenczyvel találkozva, ki már hazament. Ut-, Kl- és Pf-vonalakat vettem át. Dolgozgatás. Lenn Weisz, itt Nagy Ivó volt. Weisznek az 554-ese kisiklott. Az öreg nem valami szelíden néz reám, de közönyös ez a munka nekem, tehet, amit akar. Vacsorázás. Naplóírás. Jakab itt volt, pénzt kapott valahonnan, jubilál tehát. Szolgálatbajövet Majornál voltam, halasztást kérte, nem igen örülök ennek, de meg kellett lennie. Hasonlóképpen elfelejtettem említeni, hogy ezek tegnap nettó 1 liter bort fizettek, az Sanyi volt, a többivel kénytelen voltam én adós maradni, ami még szerencse, hogy hiteleztek. Olvasás. Az idő nem annyira hűvös, de változó, napjában többször esett az eső, és sütött a nap; különben hogy eső esett, nem baj, legalább leverte kissé a port. 12 után lefeküdtem aludni.
[KISNAPLÓ] október 5.: Este beszéltem ama nővel [Erzsikével] a múlt hétről,[3] péntekre ígért rendezvoust, kíváncsi vagyok, mivé fejlődik a dolog. Otthon E. miatt nem vagyok tisztában, hogy tulajdonképp mint lesz a dolog, az a mafla sem ír semmit, kénytelen leszek felmenni hozzája, hogy elintézzem az ügyet. Úgy látszik, itt Hetessy szándékozik valami szerepet játszani akarni, csak balul ne üssön ki részére.
október 6.: Kedd. Az aradi vértanúk napja. ¼ 3 után fel, dolgozás, a zimonyi vonal ismét oda van, szorgalmasan jegyzeteztem [sic]. Olvasás. Nagy hevert, időközönként expediálva a traineket. Jancsit 6-kor keltettem fel. Tisztolkodás. 8-kor átadtam [a szolgálatot], Orbán igen udvariasan felszólított, várjak, míg engem és Eötvöst kihallgat, ez úgy 9 után történt meg, s igen rövid volt. Nevethettem Eötvöst. Gábortól akartam pumpolni, annak sem volt. Az 541-essel bementem. Lévayval beszéltem Su-ban. Az orvosnál voltam, adott porokat. Wargha volt ott. Haza, tisztolkodás, rendezkedés, fekvés, reggelizés, olvasás, alvás. 5-kor ébredtem fel, tisztolkodás, öltözés, és azzal elmentem a kávéházba, Sándor is ott volt, nem dolgozott, beszélgetés, elkísértem Gyulát, beszélgetve vele. 7 után, miután visszatértem, Sándorral el, Stranszky kerestem fel, de nem találtam honn; várva reá, Emma jött, azzal hosszasabban beszélgettünk, igyekezett megnyugtatni, ez nekem igen keveset használ, azután Sándort elkísértem, beszélgetve vele a helyzetről. A Hatvani utczában Ödönnel találkoztunk, azzal Sándort elkísértük a csavargőzösig, s onnan együtt hazamentünk, útközben megpumpoltam 23 vasig, haza érve, rendezkedés, vacsorázás, fekvés, egy czigarettát elszívva, alvás; az idő borultas, őszies, csípős volt.[4]
[KISNAPLÓ] október 6.: Már utálom az életemet is, mondhatom, este tájt a kávéházba mentem, s onnan el, Sándorral, Emmával beszéltem [Stranszky] Gyula miatt, kit felkerestem, de őt nem találtam. Ödönnel találkoztunk, az mondta, hogy az a mafla E-nek megírta, hogy írtam neki levelet; csak már vége volna ennek a komédiának, így vagy úgy, már most mindegy.
október 7.: Reggel, amint felébredek, hallom a tejesasszonyt [Weinmann-nét], amint mondja, hogy nem várhat tovább, már úgyis 11 frton felül van az adóság, ez remek história, mondhatom. Fel, öltözés, rendezkedés, reggelizve, el, a 9512-essel kimentem, Ekstein is. Pf-, R-vonalat vettem át. Dolgozgatás. Tegnap Wiskyvel [Visky Áronnal] találkoztam, aki Majláthnál volt, a VII. ker Kör –énél [sic] van alkalmazva mint pénzbeszedő, igen jól nézett ki; beszélé, hogy Akra [?] a Körnek titkára és igen befolyásos ember ott, elhatároztam megnyitni vele az ismeretséget. E[c]ksteinnal is beszéltem tegnap, hasonlóképp Pflieglerrel este. Weisz jött szolgálatba, egész közönyösek voltunk, recte [helyesebben] hidegek és igen előzékenyek egymással szemben. Sbd-vel czivódás. Déltájt megszűnt a dolog. Naplóírás. A magánsürgönyök számadáskezelését átvettem, s meg is kezdtem a tisztázatot megcsinálni. Nem a legjobban érzem magam, persze az okát gyaníthatom, ha az ember nem táplálkozik úgy, amint kellene, de talán vége lesz ennek a misériának is egyszer, mert különben szeretném, ha nem is volnék itt ezekkel; nem tudom mi lesz, de hallom, hogy fegyelmi vizsgálat alá fognak vonni, a végét előre láthatom. Eötvös tegnap Lichtenstein helyett – beleegyezésével –, s az öreg mellőzésével 48 órát tett, ha hivatalosan szorítanák, tudom, nem tenné meg. Lenn Nagy Ivó van. Gábornak estig kölcsön adtam az órámat. Pénz nincs, sovány ebédem is volt, no de sebaj. Egy vonatvezető kérdezett ki, jelen volt a Weisszeli comédiánál, hogy mi lett, már elhíresztelték a dolgot, hogy mi 10-en petícziózni fogunk, hogy vagy Weiszt, vagy minket helyezzenek el; ezt Dn [?] híreszteli, akinek nincs más dolga, mint pletykálni. Klein állítása szerint 5 frtot kaptam, holott Orbán 10-ről álmodik. Szeretném tudni, hányadán vagyok vele. Dolgozás, a munka igen szépen ment ma, a számadás dolgát tökéletesen rendbe hoztam, kivéve a végátnézetet. Este 7 előtt Babos kijött, elmentem Hartmannhoz, de nem voltak honn. Babostól 30 krt kölcsönöztem ki, és az 505-össel befelé mentem. Haza, miután ennivalót és a Magyar Hírlap reggeli és esti kiadását megvettem volt. Barosst Beöthy, Szapáryt jobban, Szilágyit Pázmándy interpellálta a Magyar Hírlap miatt. Barosst meg is „abczugolták”, reá lehet mondani, talán mondta is őkegyelmessége: „bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit tesznek”. Olvasás, Ödön is hazajött, alvás. Az idő kezd komorrá válni, est[e] és reggel hűvös, napközben meleg.
[KISNAPLÓ] október 7.: Este az 505-össel mentem haza, W. felé néztem, de biz én nem találkoztam vele, pedig ugyancsak lett volna elég beszélnivalóm vele. Onnan a kis Erzsike[5] felé néztem, az sem volt künn, tehát elmentem haza, vetkőzés, vacsorázás, olvasás.
október 8.: Reggel 9 előtt fel, reggelizés, olvasás, azután felkeltem, kitisztítottam ruháimat és czipőimet, borotválkoztam, és megmosakodva, felöltöztem, s kimentem gyalog Hartmannhoz, ott vártam reá, a nejével és Langónéval beszélgetve, pumpoltam, bár nem úgy sikerült, amint akartam; onnan bementen a „Jószívű”-hez, ott ebédeltem, s vártam 2-ig, azután bementem Franczit meglátogatni a kórházba, ki már az éhséges kúrától magához térve, javulófélben van. Pár vasat adva neki, el, barangolás és elmentem a kávéházba, Sándor nem volt ott. Uzsonnálás és 6 előtt el, Rieker az Üllői útig kísért, onnan – vacsorát véve – ki szolgálatba. Ktg-, Kö-, R-vonalakat vettem át. Dolgozgatás. Pfliegler a 14-essel jött ki. Fruhbauer is idekünn volt ma, mint hallottam, Babos holnap Barosshoz fog menni. Weisz jött éjjelre, lenn Záborszky volt, két jeles forgalmista. Számadásokat rendbe szedtem. Jakab felvett egy sürgönyt, de a pénzt valószínűleg magánczélokra használta fel, mert nem volt kiállítva. Betegségemmel nem tudom hogyan állok, de reménylem, hogy javul a dolog. Vacsorázás, s miután a dolog [a munka] kissé megszűnt, naplóírás, azt rendbe szedtem. Az idő meglehetős volt, majdnem azt mondhatnám, júniusi meleg; este az erdőn mentem ki, furcsa érzés fogott el, utóvégre hisz többet úgysem veszíthetne az ember, mint ezt a nyomorult életet, de legalább egy csapásra volna, nem törődne véle az ember. Az öregnek színét se lehet látni. Győry a pénztárban egész otthonosan érzi magát, legalább a látszat szerint. Én maradtam fenn. Délelőtt Hetessy otthon nagyban főzte a húslevest, egész ügyes szakács vált volna belőle. Reggel valami pénzről hallottam beszélni, de nem tudtam kivenni, ki volt az, azt hiszem, a tejesasszony [Weinmann-né] volt.
[KISNAPLÓ] október 8.: Hartmann-nál pénzt szerezve, elmentem Henczlhez, ott ebédeltem, jó ideig voltam ott; a kicsike, úgy látszik, fog hajlani a jó szóra. Kávéházból Gyulával el, a kis [Meiler] Annuska ma feketében, en pleine parade [teljes díszben] volt. W-t is láttam, de nem beszéltem vele. Betértem egy Vénus templomába [bordélyházba], ott egy igen csinos kicsikét fogtam; az a baja, hogy kancsal volt kissé, nem genírozott éppen semmit sem. Onnan szolgálatba (K) utána. Reggel, míg otthon voltam, E. levelet kapott, azt hiszem Feritől volt. Csak már a komédia érne jó véget, nem sajnálnék egy „Te Deum Laudeanus”-t elordítani a magam skáláin. Holnap szándékozom W-t kordába venni, főleg az anyagi dolog miatt.
október 9.: Reggel 1 után Weisz is lefeküdt szunyókálni, 3 után én is lefeküdtem, miután mindent rendbe hoztam. 6-kor fel, 10 perczre reá az öreg jött be, dolgozás, tisztolkodás. ½ 8-kor átadtam, miután ¼ 9 is volt, és az öreg nem volt itt, elmentem aláíratás nélkül. Hazaérve, rendezkedés, tisztolkodás, fekvés, reggelizés, olvasás, alvás. 5 után ébredtem fel, zavaros, nyugtalan álmaim voltak. Tisztolkodás, és el a kávéházba, ott Sándor és Szentes voltak. Wohlmuth mesélgetett ott valamit [a] Friedmann-féle esetről. 7 előtt el Sándorra, sétálás, a Petőfi téren leültünk, onnan a felső csavargőzösi elkísértem, s azután hazamentem. Útközben, miután a gyomromat nem a legjobban éreztem, ami az ilyen Wesselényi-kúra [éhezés] után természetes, egy pohárka cognacot vettem be. Otthon rendezkedés, fekvés. Ödön utánam jött haza. Az idő szép őszies, s úgyszólván langyos.
[KISNAPLÓ] október 9.: Este jutottam a kávéházba, W. felé néztem el, nem találkoztam vele. Este Erzsike felé is néztem,[6] de nem volt künn. Azután egy nősténnyel beszélgettem huzamosabb ideig, de nem bírtam rávenni, amire akartam. Hazamenet egy csinos kéjleányba botlottam, azzal elmentem (K), s onnan haza. Feritől levelet kaptam, nagyon csavarosan ír a sógor, nem bírtam belőle sokat kivenni, mint azt, hogy E-t védi.
október 10.: Reggel 7 előtt fel, rendezkedés, tisztolkodás, öltözés, s reggelizve, el, a 9512-essel ki, nevethettem, 2 színésznő, igen csinosak, és 2 színész utazott, utóbbiak veszedelmesen aufschneidoltak. Ktg-, Kö-vonalakat vettem át. Jakab tegnap, állítólag anyja betegsége miatt, szabadságra ment, képzelem [Fruhbauer] József munkáját [Aughoffer] Dinivel. Dolgozás. Weisz beteget jelentett, Orbán tesz helyette szolgálatot. Itt Záborszky volt, lenn Orbán. Roppant kábultnak érzem magam, de másképp nem mondhatnék, valami utóhatást erre a komédiára nézve, már csakugyan a legvégső határt érte el a dolog, valamily rendet kell csinálnom benne. Tegnap este az Egyetem utcza sarkán néztem a rendőrség előkészületeit a tüntetés elnyomatására, ezek az ipszék [ipsék] azt hiszik, hogy mi az ő számukra vagyunk itt, s nem ők a mienkre; elmentem inkább, nehogy kitegyem magamat esetleg annak, hogy magamnak valami galibát okozzak; a Hatvani utczán is csoportosult a sicz [?] itt, ha jól láttam, Bornemissza osztogatta rendelkezéseit, nem valami tisztességesesen bánva el a közegeivel, ami igen tapintatos [?], paraszt paraszttal szemben; alig hiszem, hogy Baross sejtette volna a következményeit ennek a Magyar Hírlap komédiának, mert az hiszem, nem nyúlt volna bele ebbe a darázsfészekbe, s az véleményem, hogy meg is égeti magát vele. Benczúrral beszéltem, a 21-essel ment haza. Babos tegnap nem bírt bejutni a Bellusi Nagymogulhoz,[7] persze, hisz’ se nem vállalkozó, sem pedig valami czelebritás, vagy minimum protegált, hanem csak egy szegény ember, aki a jogát keresi. Baross már kezdi magát mosni, Ludwigra[8] hárítván az egész dolgot, mintha az valamit tehetne őnélküle. Délben nekiálltam ebédelni, hatalmasan beebédeltem. Tréfálkozás, azután Aughoffer szekáltatott kissé. Kleinnél megnéztem azt az aktát, amelyet Weisz ellenem benyújtott, amely – szavamra mondhatom – egészen hazug állításokból [áll], jellemzi az öreget, hogy ilyesmire ellenem a legnagyobb szigort alkalmazza, s Klein szerint odanyilatkozott, hogy „nem jártam volna így el, de miután velem szemben kihívólag szállt szembe, megmutatom neki, hogy ki vagyok én”, no, nem igen fogja mutatni, talán találok módot arra, hogy az öregnek is találunk egy kalapácsot, és aztán remek [a] stikli; vagy tudom, mit teszek, vagy nem tudom, de a végére járok a dolognak. Uzsonnálás. 5 tájt munkám nagy része be volt végezve, naplóírás. A mizseivel, miután a szolgálatot átadtuk, Jancsival együtt be, maczeráltunk ott egy aprólékot. Egy ismerősömmel jöttem össze, barangolás, beszélgetés. S tekintettel a holnapi munkaszünetre, megtettem a bevásárlásaimat holnapra, s azzal haza. Otthon a ruhát előkészítve és kitisztítva, mosdás, s miután a lámpást hirtelen eloltották, kénytelen voltam aludni. Az idő meglehetősen szép volt.
[KISNAPLÓ] október 10.: Este W. felé néztem, most sem találkozhattam vele, onnan a kicsikét [Meiler Annát] néztem, az sem volt künn; mentem haza, hát ki áll előttem, mint M. A. [Mátyás Anna]; beszélgettem vele, egész közelemben fészkel már 2 hónapja, s nem volt róla tudomásom, holnapra kirendeltem. Egy csinos pékleánykát néztem meg, majd később belekezdek, haza.
október 11.: Vasárnap. Felkeltem, kávéztam az ágyban újságot olvasva. 9-kor fel, nekiálltam borotválkozni, czudarul összekapartam magam; mosdás, öltözés, és azzal elmentem a temetőbe, onnan pedig az egyetembe [az Egyetemi templomba]; az idő mintha meg akarna tréfálni, oly meleg volt, hogy a felöltő szükségtelen volt; miséről haza, megtettem előkészületeimet az ebédre és [a] szolg[ál]atra, fekvés, evés, olvasás, aztán ¼ 4-ig szundítottam egyet. E. [Eszti] plein paradeba [teljes díszbe] öltözve előttem mentem [ment], tartottam egy füttykoncertet, és felöltözve, el, a kávéházba, ott Sanyi s Rieker volt. 5-kor elmentem, az erdőben sétáltam, persze nősténykísérettel, M. A. [Mátyás Anna] volt velem (K). A szolgálatot esti 7-kor átvettem, Ut-, Sbd- és Sz-vonalakat. Pfliegler Jancsi volt katonai blouzjában [ingjében] díszelgett, lenn Nagy Berczi, itt fenn Záborszky volt, nem valami nagy örömömre. Dolgozás, nem igen sok munkánk volt. Naplóírás, vacsorázás, olvasás. Az idő igen szép volt. A tüntetésekről beszéltünk. 12 után feküdtem le. Alvás [Bendl] Ferinek a levelet megírtam.
[KISNAPLÓ] október 11.: Délután a kávéházból, miután M. A. [Mátyás Anna] ott defilált [lépdekelt], el, s vele ki az erdőbe, sétáltunk, beszélgetés, s mint már a nőstényféle bolond, ismét belement a csapdába, s megadta magát (K), még sétáltam vele kissé, s ki szolgálatba.
október 12.: 3 után fel, [Pfliegler] Jancsi beeresztette a 61-est a 7-en álló üres kocsikra, szerencsére nem voltak megfékezve, és csak ellökődtek. Dolgozás, olvasás. Tisztolkodás, mosdás, az öreg ¼ 7 után jött be. Záborszky hihetetlen komoczirájú [sic] ember, megérzem vele a bocskorost. Pálinkázás, voltaképp csak kortyot vettem be. Naplóírás. Csak most vettem észre, hogy egy idő óta mennyit fogytam, remélhetőleg ismét megkapom az elveszettet. 8-kor átadtam a szolgálatot, Benczúrral a pécsire felugorva, alá sem íratva; a zsidóknak hosszú napjuk van, látszik hogy mennyien vannak, az üzletek nagyobbrészt zárva vannak. Levelet [Bendl] Ferinek feladtam. Otthon rendezkedés, ruhát előkészítve, mosdás, fekvés, reggelizés, olvasás. Alvás. 4 után ébredtem fel, Rézi volt itt, szeretném tudni, ezek mit főztek ki ketten. 5 előtt fel, öltözés, és el a kávéházba, Wohlmuthnéval váltottam pár szót. Sándor és Gyula voltak ott, előbbitől kértem kölcsön, amit megtagadott, váltottunk egynehány keserű szót, de majd megjegyzem magamnak és alkalmilag szolgálok vele én is viszont. Nem is támaszkodom én senkire sem ezentúl; elmentem Piringerhez [vsz. Piringer János zálogoshoz], de nem bírtam bevárni a dolgot, elmentem Gyulához, ott kissé várni kellett, azután Gyulával beszéltem, feltárva előtte a helyzetet, holnapra ígért segélyt. Ezek addig vártak reám, elkísértem őket, felmentek Rézihez. Én hazanéztem, de újra elmentem, egyet gondolva, felmásztam Jancsihoz, annak annyit, amennyit jónak láttam, elmondtam; theázás, ettem is valamit, meg pár hatost is adott. [Aughoffer] Dini elutazott reggel Tatába, kíváncsi vagyok, mit fog szólni, ha szolgálatba jön. Onnan haza, vetkőzés, rendezkedés, fekvés, alvás. Az idő szép volt, de hűvös, friss szelecske fújdogált.
[KISNAPLÓ] október 12.: W-t reggel láttam, de aligha vett észre, este W. felé, de csak később láttam, s miután mással volt, nem beszélhettem vele. A kávéházban az a nő volt, a múltkori, de ma semmi kedvem sem volt akcziózni. Gyula mesélte, mit tervez E., hogy vasárnap felkere[kedik] a karaván, és elmegy [Bendl] Ferihez, ami értékesebb [holmi], elviszi magával; Deo gratias [’Istennek hála’], én útját nem állom. W. felé is néztem, de nem találkozhattam vele. Haza.
október 13.: Reggel fel, tisztolkodás, öltözés és reggelizve, el, a 9512-essel ki, Ktg-, Kö- és Prb-i, Ktg-vonalakat vettem át, miután Aughoffer nem jött ma sem. Pflieglerrel dolgoztunk együtt hatalmasan, nagysádunkat igyekeztem megpumpolni, ami azonban nem sikerült; délben egész nekidühödve dolgoztam, ebédért küldtem, Németh visszajött, hogy Hirschler [a vendéglős] nem ad pénz nélkül, t.i. küldjük előre a pénzt. Gábortól pumpoltam, azzal el, elővettem, azzal védekeztek, hogy nem tudták, kinek való, ebédet hozattam, azt jó étvággyal bevágtam, s utána gyümölcsöztem is; azt hiszem, nem soká gyümölcsözök már. Dolgozás, bizony [Pfliegler] Jancsi nem éppen Champion [bajnok] a munkában. Lenn Záborszky, itt Nagy Berczi volt. Az öreg nem valami kedves szemmel nézett, de az nem igen hoz ki a phlegmából. Naplóírás. Olvasás. A munka csak úgy repült, pedig elég transitálandó volt közte, és rendesen ily napon szokott a legtöbb dolog együtt lenni. Estig dolgozva, Fruhbauer jött azzal, hogy Győry beteg, miután 7 percz hiányzott 7-hez, elmentem a mizseivel, be, sétáltam egyet, s azután elmentem Gyulához, azzal beszélgettem hosszas ideig, elkísért, de bizony pénzt nem tudtam kapni tőle. Haza, otthon valami ennivalót találva, azt bevettem, fekvés, olvasás. Alvás. Az idő szép, s nem is érezhető az ősz, még hűvös sincs.
[KISNAPLÓ] október 13.: Este a mizseivel hazajövet, W. felé néztem, de nem bírtam találni, úgy vélem, hogy kerül. Onnan Gyulához, s úgy haza.
október 14.: Reggel 9 tájt fel, előbb fekve reggeliztem s olvastam, azután a ruhámat tisztogattam, s ami igazítanivaló volt, azt megvarrtam rajta. Testgyakorlatok, mosdás, öltözés, és bementem Bü-be, előbb a távírdánál voltam egy ideig, azután bementem Góth-hoz, s elmondtam neki különféle ügy-bajaimat, amelyek orvoslását ígérte. Onnan el, egyet sétáltam, azután bementem a városba, útközben Wiskyvel [Viskyvel] találkozva, kivel elbeszélgettünk, megnéztem Gyulát, de nem volt honn. Onnan elmentem a kávéházba, ott ¼ 4 utánig maradva, besüteményeztem, csinálva uzsonnából ebédet is egyszersmind, azután el, egyet kerülve, haza, otthon nem volt senki, tisztolkodás, mosdás, amint törülközöm a mosdás után, érzem, hogy egész arczom ég, leöblintem hideg vízzel s törlöm, ugyanaz, megszeppentem, furcsa gondolataim támadtak, de felöltöztem és elmentem a kávéházba, s onnan, miután a fizetést elnapoltam volt, Gyulával el, az kikísért az erdő felé, beszélgetés. Az erdőn át, betértem Fülöpékhez, Fülöp feküdt betegen. Fülöpnének feltűnt azonnal az arczom különös színe, beszélgettünk, azután átmentem, Jakab is, Aughoffer is itt voltak, mindketten jó egészségben, és Győry is. Az öreghez mentem, s mondtam, mi lelt, azt hiszem, megilyedt [megijedt], hogy valami ragályos betegség, és elküldött, haza, recte [helyesebben] elmentem Weisznéhez, de Rieker nem volt ott, csak később jött haza, azzal elbeszélgettem, s másodszor vacsorázva, egy liter bort kiittunk, azután elmentem haza. Otthon Ödön még fenn volt, vetkőzés, fekvés, olvasás, alvás. Az idő igen szép volt. Különféle híreket hallottam, amelyeknek nem igen örvendtem.
[KISNAPLÓ] október 14.: Bü-ból kijövet, elnéztem a kicsike felé B. utczába, de nyomát sem láttam. Wisky [Visky] proporált valami házassági komédiát, egyelőre várakoztatólag feleltem. Délután a kávéházból kijövet, W. felé néztem, azonban daczára, hogy figyelő állásomban megmaradtam, jó ideig nem jött. Midőn később a kávéházba mentem, szintén nem volt nyoma neki. Azonban amint kifelé mentem láttam, legalább úgy vélem, ő volt. Odakünn két beautéval [’ledér nőszeméllyel’] – t.i. azoknak vannak híresztelve – beszéltem ma, különösen az egyik közeledése tűnik fel. Este Weis[n]nével a kicsike viszonyai felől tudakozódtam; azt hiszem, hogy reá bírom venni az öreget valamire, a terv nem volna olyan rossz, ha sikerülne. Esztit illetőleg különféle komédiákat hallottam, úgy Rézitől, mint Gyulától, amelyek szerint a konzequencziákat levonhatom magamnak belőlük, amit meg is teszek. Egyáltalán rövid pórázra fogom a dolgot. Ma [Bendl] Feritől pénzküldemény érkezett, azonban ignoráltam a dolgot.
október 15.: Reggel ½ 8-kor fel, tisztolkodás, reggelizés, öltözés, remekül néz ki czifferblattom [arcom], elmentem az orvoshoz; nem tudom, Stahly minek nézte a dolgot, de azt hiszem, izzadság okozta pattanásoknak, s valami pouder-félét írt szernek, amellyel az arczot pouderezzem be mint a nők; no, nem adok igen sokat az orvosi tudományokra, mondhatom, azonban kísérletet teszek a dologgal azért. Lehellel beszéltem, haza, bepoudereztem magamat. Naplómat rendbe hozva, olvasás. Tegnap 3 drb okmányt kerestem, amelyekről positive tudom, hogy itthon hagytam őket, s most nyomát sem találom, de el vagyok tökélve a legnagyobb represszívákat alkalmazni, ha én azokat meg nem kapom. ½ -ig [sic] olvasás („Heroische Front”), azután tisztolkodás, és elmentem dr. Cséryhez, akinél várni kellett jó ideig, míg megjött, természetesen zavarta őt, hogy ebéd előtt akad dolga, felületesen megvizsgált, kiadva, hogy „semmi baja sincs, ebédelni akarok”; természetes dolog, hogy elmentem, de megjegyzem magamnak ezt a dolgot. Felnéztem Sándorhoz, ki a Váczi körúton dolgozott, ott vagy egy fél órát voltam, s onnan elmentem haza, útközben 22 krból álló vagyonomat is elvesztve lyukas zsebeimen át, egy kicsike figyelmeztetett erre, de már akkor csak a 2 vasat találtam meg. Otthon átöltözés, és el a kávéházba, ott Rieker és valami szőke egyén volt, de nevére nem emlékszem; olvasás. Uzsonnálás; elfelejtém megjegyezni, hogy előbb Ödönnél voltam, az adott egy forintot. Sándor 6 után jött, 7 előtt el, elnéztünk Rézi felé, az feljőve, pénzt adtam neki, hogy főzne valamit számomra. Onnan elmentünk Gyulához, de bizony oly nyomorúságos volt, hogy az sem adhatott semmit. Sándort a Nemzeti Színházig kísérve, [Papp] Jancsi miatt élénk vitába keveredtünk. Onnan ki Rézihez, az gulyást főzött, amiből 2 tányérral bevettem, s azután elmentem haza. Már zárva volt. Vetkőzés, fekvés, alvás. Az idő igen szép volt. Este kissé hűvös.
október 16.: Reggel fel, öltözés, reggelizés és elmentem Bü-be, Kleinnal beszéltem, az megígérte a [beteg-]bárczát beküldeni Benczúrral, ott még kissé elbeszélgetve, bementem a városba, a 18-asnál megnéztem Gyulát, de nem volt ott, elmentem tehát, éppen találkoztam vele, átballagtunk Budára, s elmentünk a fürdőbe, Ráczba [a Rácfürdőbe]. Fürdés, Bányai[val] és Kroll-lal találkoztam, a fürdőt tökéletesen kihasználva, borotválkozás, öltözés, 20 vasat csentek el a zsebemből, de lehet, hogy kiejtettem. Betértünk Wimmerhez, ott ebédeltünk, onnan átballagtunk Pestre. Felnéztem Gazsihoz, azzal beszéltem, pár vasat az is adott. Onnan pedig elmentünk a kávéházba, ahol jóízűeket nevettem ennek, uzsonnálás, olvasás, beszélgetés. E. is odajött, később M. is, remek trifolium [’három jómadár’] volt velem együtt. Este szép virágot kaptunk, én ibolyát, de gyönyörű illatút. 7 előtt el, Gyula nézte, hogy Tercsi nem-e volt ott, miután még nem volt, nekiálltunk durákozni, igen jól mulattam, azután elkísértük Tercsit a nyomdába, s onnan ballagtunk hazafelé, ez [Rieker Gyula] útközben Kollarczhoz nézett be, ahol a bolond cseh ült egy duennával [nővel], én meg éppen Benczúrral beszéltem, bementünk Gyulával, s elővettük a csehet [Kollarczot], mutatta, mily lyukat kapott a fejébe volt duennája udvarlójától. Onnan elmegyünk, egy kis pékleánykát maczeráltunk; alig lépünk ki, Rézibe botlottunk bele, ezzel persze vége volt a mulatságnak. Gyulát nem akarta elereszteni [Rézi], hát kénytelenek voltunk elválni, s én is hazamentem; otthon jött aztán a scéna az Ödöntőli pénzfelvétel miatt, megmagyaráztam, hogy én nem koplalok, miután igen durva hangon kezdte, végül füttykoncertet voltam kénytelen tartani, hogy elhallgattassam. Alvás, habár jó ideig fenn voltam még. Az idő, különösen az est, gyönyörű szép volt. Bámultam ma a Duna smaragzöld színét.
[KISNAPLÓ] október 16.: Este Gyulával elmentem, egy csinos kicsike [Fodor Mariska – a naplóíró későbbi felesége] volt ott, durákozás volt, természetes, hogy lovagiaskodtam a kicsikével szemben, de bizalmasok is lettünk, ibolyát adtam neki. Holnapra találkát beszéltünk meg. W-nek megígértem, hogy ma elmegyek, de nem mentem el.
október 17.: Reggel fel, tisztolkodás, öltözés, és el 9 tájt, bementem reggelizni egy kávémérésbe, ahol Bezerédy is volt. Olvasás, reggelizés, és el az orvoshoz, sokáig várok ott, már ritkulni kezdenek a sorok, jön egy mafla, s betolja magát előttem, de én is bementem, az orvosra is rámordultam, de ő is reám, végre engedtem; azután jött Lachnit, én meg vártam továbbra [is], végre bementem, orvosságot adott, a bárczát ott tartotta magánál. Hazamentem, útközben ennivalót vásárolva magamnak. Otthon naplómat rendbe szedtem. Ma reggel még a tejesasszonyt [Weinmann-né] is reám uszították, igen kurtán feleltem. Tudja az Isten, mily izgatott vagyok pár nap óta, valami ér, jó, vagy rossz, ideje volna, ha már valami jó is érne. Benczúr a beteg-bárczát tegnap este hozta fel.[9] Ödön kiejtése szerint valami orvos volt itt tegnap s nem talált itthon, no, az nem baj, majd talán elütjük a dolgot, habár az öreg két kézzel kap majd az alkalmon, hogy bemártson. Naplóírás után akartam rendet csinálni, ebédeltem, holmi levesfélét is vettem be. Azután megindult a pró és contra, néha-néha kisodorva türelmemből, de nagyjábban véve teljes phlegmával vittetett ki a dolog. E. felöltözött, és elment, a készülődések szerint – s miután galambot is vitt magával – azt hiszem, hogy [Bend] Ferihez utazott. Én elmenetele után elkezdtem a homit kirakni, t.i. az enyémet, és szerencsésen be is csomagoltam teljesen. Azután nekiállltam öltözködni, el, elmentem Mariskához, akinél elédelegtem addig, míg Rieker nem zavart ki ebből a syrén oköta [okota; okozta?] kábultságból. Onnan Tercsi és Rieker felé mentünk, és elkísértük azt [Tercsit] a nyomdáig. Onnan mi elmentünk R. [?] felé nézni, de az már nem lévén ott, hazatartottunk, otthon még éppen elértük, már menőfélben volt, nekiállt főzni valami zabálnivalót, mi addig Riekerrel elmentünk Stranszkyhoz, az otthon volt, de vacsorázott, aminek végét bevártam, és azután elmentem vele, Gyula is jött, betértünk Tyhanyhoz, 2 litert benyakaltunk és azzal [hazamentünk], hol vacsora ugyan volt, de Rézi eltűnt, mi nem sokat gondolkodtunk, hanem nevettük az egész frequencziát [társaságot], csak azután állít be Rézi pityeregve, vigasztaltuk, ahogy csak lehetett. Ödön csomagolt, beszélgetés, kritizálás, Hetessy is hazajött. Egy durákot ütöttünk ¾ 1-ig, azután letelepedtünk, Rézit és Gyulát E. ágyába fektetve. Az idő igen szép volt, az est különösen gyönyörű. Stranszkytól 1 frtot kaptam, holnapra többet ígért.
[KISNAPLÓ] október 17.: Délután elmentem a kicsikéhez [Fodor Marihoz], meglehetősen előrehaladtam nála bizonyos tekintetben. Gyula jötte zavart ebelileg, megígérte, hogy holnap el fog jönni hozzám.
október 18.: Vasárnap. Terézvárosi búcsú. Reggel fel, rendezkedés, tisztolkodás, a lakásban is rendet csinálva, elmentem a borbélyhoz, ott kis várás után hajamat nyírattam és borotválkoztam, azután fel, jött Rieker, nagy mosdást végezve, öltözés, Gyula előttem ment el; Ödön, addig, míg a borbélynál voltam, elvitette a holmiját, még csak kezet se szorítottunk egymással. A naplómból 6 lap van kitépve.[10] Ki lehetett más, mint E. Felöltözve, elmentem Mariskához, Gyula és Tercsi is ott voltak. Mariskát kértem, jönne-e el, azt felelte, talán eljön, csókok közt elbúcsúzva. Kimentünk Rézivel, előbb még otthonról a szennyest vittem el ki hozzája, ott ebédlés, beszélgetés, 2-kor elmentünk, én haza, otthon rendet csinálva és előkészületeket, leheveredtem, vártam 5-ig, miután vizitátor nem jött, felöltözve, el, Benczúrral beszéltem, állítólag az orvos a [beteg-]bárczát azzal a kifejezéssel küldte vissza, hogy semmi bajom sincsen; bravó, de nem tesz semmit, úgyis el vagyok tökélve a felhagyni a comediával. Elmentem Mariskához, az állítólag rosszul érezte magát, ott szerelmeskedtünk egy ideig, nem sok hiányzott a legvégsőnek elérésére; kértem, jönne-e el a búcsúra, nem akart. Elmentem a kávéházba, amely tömve volt, Sándor és Gyula is ott voltak, pár szót utóbbival váltva, elnéztem Stranszkyhoz, de az nem volt már honn, természetes, talán fél. Visszamentem Mariskához, ergó [pontosabban] előbb a kávéházban ezeket [Sándort és Gyulát] néztem, de már nem voltak ott, miután az [Mariska] felöltözött, elmentünk a búcsúra, megnéztük azt, éppen satyrikus hangulatban voltam, csak úgy csépeltem a sok frázist, elkísértem haza, útközben Buke [?] fiainak egy gyermek-ethozzogolát [?] véve, mely magában véve drága mulatság volt, 50 vas. Hazaballagtam, útközben, miután más valamire való bolt nem volt nyitva, egy czukrászdánál vettem süteményeket, otthon vetkőzés, rendezkedés, fekvés, olvasás, evés, czigarettázás. Azután arczomat bekenve, eloltom a lámpást, magamat gondolataimnak átengedve. Tudja az ég, hogy felizgatódtam, és megfeledkeztem magamról, neki találtam magamat durálni, é[s] ott termettem Mari néném ágyánál, aki persze reám mordult, azonban mégis győzött az ész, és lefeküdtem aludni. Az idő változó, borongós, este hűvös és szél is fújdogált; no ez már a rendes időjárása a terézvárosi búcsúnak. Óriási sok nép volt ott, és a színezete csak olyan volt, mint máskor.
[KISNAPLÓ] október 18.: Vártam ma, de nem jött el [Fodor Mariska], tehát „Ha a hegy nem ment Mahommedhez etc. etc.”, elmentem én, s tőlem telhetőleg igyekeztem elérni czélomat, de frappírozott a hely idegen volta; azért a megengedetten igen túlmentem. Miután ezekkel [Sándorral és Gyulával a kávéházban] nem találkoztam, elmentem vele később a búcsúra, ma épp úgy hangulatnál voltam a különböző bolondságokkal, vettem neki búcsúfiát is. Eljött megnézni, hogy hol lakom, azután hazakísértem. M. A-hoz [Mátyás Annához] kellett volna menni, de nem mentem. A neve az illetőnek: lásd jegyzeteket.[11]
október 19.: Reggel fel 8 után, tisztolkodás, rendet csináltam. Hetessy jött haza, azzal beszélgettem egy kis ideig, mosdás, előkészületeket tettem Mariska esetleges eljövetelére, azután háziasan felöltözve felmentem a padlásra, nagy örömömre megtaláltam régi pénzeimet és a kisnaplómat, s a kiskofferejét is levittem magammal; felmenet egy csinos kicsikét maczeráltam, ki már régebben feltűnt nekem; lejövet a holmit elcsomagoltam; alig vagyok kész, jön Rézi, már meg voltam rökönyödve, hogy Eszti jön vissza, az azután egy hosszas beszélgetésbe kezdett bele Rieker miatt, amint lehetett, megnyugtattam őt. Mielőtt elment volna, megpumpoltam, és elvitettem vele a kedvencz csipkés muskátlimat, úgyhogy ha kell, ismét elvihetem magamnak. Öltözés és elmentem [a] közeli vendéglőbe ebédelni, ebédlés, olvasás, és azután felmentem, vetkőzés, rendezkedés, nekiálltam a naplómat rendbe hozni, amivel – miután chiffrírozottan is írtam – csak ½ 4-kor lettem kész. Még eddig semmi sem jelentkezik, talán nem is váltják be az ígéretet; heverés, olvasás, vártam ½ 5-ig, azután felöltözés, és el a kávéházba, hol Gyula és Sándor voltak, azokkal elbeszélgettünk. 6 után elmentünk, blitzeltem, elmentünk Gyulához, ott kissé időzve, el, Stranskyhoz néztem, az ugyan otthon volt, de pénze, hát Istenem, nem volt; onnan haza, nem soká gondolkodtunk, és Gyula az egyik[kel], Sándor a másodikkal, és kis idő múlva én is, elfüstöltünk, a holmit Leopoldnéhoz szállítva, onnan Sándort kísértük el, visszajövet elmentem le Mariskáért, és azzal fél 11-ig fel é[s] alá jártam, míg végre reávehettem, hogy feljöjjön velem, előbb azonban meggyőződtem, hogy Eszti nem-é jött haza, 11-kor feküdtünk (2 K), nemigen bírtam aludni, a leány meglehetős ínyre való volt. Az idő változó, borongós. Éjjel hűvös. Képzelem mily öröme lehetett a comédia felett Mari néninek.
október 20.: Reggel ismét kétszer Kéj, azután pedig felöltözve, elmentem vele haza, ott kissé időzve, elmentem keresni Riekert, de nem találkozva vele, elmentem, be Deyerhez, akinél becsaptam [zálogba] az órámat. Reggelizés, és azután kimentem Dunapartra [a Dunaparti Teherpályaudvarra], ott beszéltem többekkel, főleg Engllel beszéltem Riekernek alkalmaztatása iránt, mit tenni meg is ígért, azután régi [rakódó]csapatomból[12] néhány emberrel találkoztam, kik igen szívélyesen üdvözöltek, egy csomó szilvát beszerezve, vasúti hídon átmentem Sándorhoz. Tisztolkodva, megmosdva, ebédeltünk, beszélgetés, Pappnéval is beszéltem, nem dolgoztatnak, be van szünetelve az üzlet. 3 előtt elmentünk Sándorral, át, a szilvát otthagytam Sanyiéknak; el a kávéházba, beszélgetés, uzsonnálás; bágyadtnak éreztem magam és a csontjaim is fájtak mind, különösen a fejem; olvasás. W. oly különösen nézett, úgy láttam, valami különös érdekkel nézte [nézett?]. 6 után elmentünk, s lementem Mariskához, azzal beszélgettünk, később elkísértük Tercsit haza, s onnan kerülve egyet, hazakísértem Mariskát; komor hangulatban voltam. Onnan hazamentem, rendet csinálva, roppant fáradtan lefeküdtem aludni. Az idő szép volt nagyon.
október 21.: Reggel 7 előtt fel, a tejesasszony [Weinmann-né] itt volt, annak a situácziót megmagyaráztam, öltözés, és el Benczúrhoz, azzal ki, az 506-osra ülve. Az öreg nem volt benn, Ut-i vonalon a szolgálatot átvettem [Aughoffer] Dinivel, a számadást rendbe hoztam, az öreg is jött, jelentkeztem nála, kértem tőle kihallgatást, délutánra ígérte azt. A Weisz-esetért szép dupla öt bikát [sic] kaptam, csupa öröm a dolog. Dolgozás. Gyula [Rieker] kijött, megadtam neki utasításaimat, és leküldtem Dp-re [a Dunaparti Teherpályaudvarra], az öreg éppen jött. Ebédlés, derekasan bevágtam, gyümölcsözés. Naplóm szedtem rendbe, beszélgetés, tréfálás; nincs meg az a szokott jókedvem, bágyadtnak érzem magam, a fejem is mintha fájna, meg nem, úgy hiszem, a múlt hó ótai comédiák izgalmai okozták ezt a jelenlegi a helyzetet; no, meg ne feledjük ki a nélkülözést és a gondokat is [se]. Nem igen erőltettem meg magamat, este a pár perczet késett pécsivel hazamentem, Aughoffer is jött. Gyula és Sándor vártak, azokkal elmentem, hazanéztem, ott Hetessy és Mari néni voltak otthon, elmentem Leopoldékhoz, Mariska valami komoly képet vágott, mint Tercsitől megtudtam, az oka az volt, hogy valaki elmondta neki Esztiveli viszonyomat. Miután Gyula Sándort elkísérte, én magam maradtam itt, elővettem és fürkésztem a dolgot, nagyjából megtudhattam, mi van a dologban, csak azt csudálom, hogy ily phlegmával veszi a dolgot; elmentünk egyet sétálni, közben igyekeztem neki a dolgot kellő színezetben [feltüntetni], s elkísértem, vissza, Gyulával beszéltem, meg [már] volt Englnél, s az fel is vette őt a regie-csapatba,[13] holnap fog kimenni. Hazaballagtam, fekvés, alvás, nagyon fáradtnak érzem magam. Az idő meglehetős szép volt.
október 22.: Reggel fel, csúnya álmom volt, valakivel voltam, és a part leszakadt, de én nem estem le, hanem a másik, ki, úgy hiszem, Gyula volt. Mg; tisztolkodás, öltözés, elmenve, reggeliztem, s miután az 506-osról elkéstem, gyalog mentem ki. Ut-vonalat véve át, Aughoffer ½ 9-kor elment haza, az öreg hazaengedte, itt Nagy Iván volt, lenn Weisz, ki betegsége óta ma tesz először szolgálatot. Dolgozgatás, meglehetős értekezések voltak. A dolgot úgy ahogy végezve. Naplóírás, ebédlés, utána az új-szőnyi vonallal bajlódtam. Olvasás, kíváncsi vagyok Gyulára [Rieker Gyulára], mit szól majd, hogy ízlik neki a munka ott Dpben [a Dunaparti Teherpályaudvaron]. W-vel most nem tudom, mi van, szeretnék vele tisztában lenni már, de majd meglátom, mit teszek. Eötvös jajgatott, hogy az orvost küldjük ki neki, a kis betyár, úgy látszik, hogy vérszemet kapott. Olvasgatás, és a munkát végeztem; még mindig fáradtnak érzem magamat, de nem vagyok annyira leverve; azt hiszem, ha a helyzet tisztul, megjön a régi jó kedélyem is. E. nem mutatkozik, talán nem is szándékozik jönni többé, vagy mit jelentsen ez. Pfliegler hozta az örömhírt, hogy lemenjek Eötvös helyébe Rendezőbe, megyek le, bementem az öreghez emiatt, de megmaradt határozatánál; utóvégre én csak attól félek, hogy elengedem magam ragadtatni; vacsorát hozatva, csomagoltam s a B-én ledöczögtem. Eötvöstől átvettem a szolgálatot, s nekiültem dolgozni, még pedig keményen, mert van itt elég munka; egész phlegmatikusak voltunk egymással szemben [Weisszel]. A leveleket rendeztem össze, amelyeket én írtam, s amelyeket [Bendl] Feri írt Esztinek, s be is csomagoltam újra. Az 52-es kihaladása után megszűnt a tarantella[14], Weisz ½ 12-kor le is heveredett szerencsésen. Az idő változó volt, este hűvös, különben reggel is az volt; ma reggel ritka szerencse ért, egy vad honvéd tisztelgett, de felteszem, hogy nem volt valami világlátott ipsze [ipse]. Simonyival beszéltem pár szót, Fruhbauer röhögött a telephonba, mért, azt nem tudom. Eötvös beteget jelentett. Fenn éjjelre Gábor volt, remek duó, mondhatom.
október 23.: Befűtöttem, olvasás, Péterfyvel beszélgettem a Paskofsky-eset felől. ½ 3 tájt a széken nekiálltam egyet szundítani, 3 után pedig lefeküdtem én is, Weisz is, s aludtunk 6 utánig; fel, dolgozás, tisztolkodás. 8-kor átadva a szolgálatot, felmentem, gyalog haza, bementem a kávémérésbe, reggelizve, adós maradtam. Hazaérve, nekiállottam rendet csinálni, borotválkozni, mosakodni, ezzel 12 órakor kész levén, lefeküdtem s aludtam 4-ig, azután fel, öltözés, és el, néztem Fodort, pár szót beszéltem is vele, és el a kávéházba, útközben Franczival találkozva, ki tegnap jött ki a kórházból. Uzsonnálás, Gyula mesélt valamit, hogy Engl azt mondta volna neki, hogy az nem neki való, este meg kisütöttem, hogy ott sem volt, valószínűleg nem tetszik neki a munka, csak azt sajnálom, hogy compromitáltam magam.[15] Sándor a kávéházba 6 tájt eljött, beszélgetés. Onnan elmentünk Mariskához, ott beszélgetés, kárkázás [kártyázás], ezek elmentek, én meg Mariskával őutánok [utánuk], de már nem találtam őket, körséta után elkísértem haza, onnan Franczival Annához, azt lehívattam, de ismét felment, várni kellett reája; beszélgetés, pénzt kértem, d[e] nem adott, holnapra ígérve, tehát koplalva hazamentem. Otthon tisztolkodás, Franczit lefektetve, tök-gyulladásomra [heregyulladásomra] borogatást téve. Alvás, az idő igen szép volt.
október 24.: Reggel fel, tisztolkodás, öltözés, és el, Franczit elküldtem, de az a ringyó nem teljesítette ígéretét, visszamentem, s elküldtem a mozsarat [a mozsárt?] zálogba, én gyalog ki, miután a vonatról lekéstem, ami elég rossz volt, és oktalanság, mert bajom már be lévén gyógyulva kissé, ergó apadt, s ezzel rosszabb lett ismét. 8 óra 12 p[erc]kor értem ki, le Rendezőbe, ott Gábor volt, a szolgálatot átvéve, dolgozás, olvasás. Franczi kijött, pénzt és szalonnát hozva ki. Egész oda vagyok már ettől a sok comédiától, de fogadom, röviden fogok végezni. Délben az ebédet lehozatva, ebédlés. Fruhbauer telephonon azt mondta, hogy Rk-ra megyek helyettesíteni, aminek megörültem kissé, később az öreg jött, az meg azt mondta, jelentkezzem holnap 8-kor Bü Ktg-ben, ez se rossz, itt valami van még a dolog mögött, azt hiszem, hogy Zsifkovics van mögötte; tout egal [teljesen mindegy], csak innen el. Hartmann jött, beszélgetés, bort hozatott, bejött uzsonnálni, borozás, közbe végezve a dolgomat is. Naplóírás, olvasás. 6 után Aughoffer jött felváltani, felballagtam az állomásba, és az öregnek távozásomat jelentve, beballagtam a pécsivel. Jakab is jött, elmentem M-hez, ott egy ideig beszélgetve együtt, elmentem Gyulához, holnapra ígért, onnan hazakísértem, s magam is elmentem haza. Franczit elküldtem A-hoz [Arankához?], de nem beszélhetett vele. Fekvés, hideg borogatást raktam 11-ig, alvás. Az idő változó volt.
október 25.: Reggel 8 előtt fel, öltözés, és el Bü-be, 9-re értem oda, szívélyesen fogadtak, lényegesen a munkakört megmagyarázták. Dolgoztam is rajta, a Hu- és Összekötő-vonalakon. 12 után elmentem haza, otthon Mari néni tisztogatott, segítettem, azután ruhámat igazítottam össze, felöltözve s mosakodva, vissza, beszélgetés, dolgozás. 4 előtt kimentem az árnyékszékre a köteléket [az alsónemű madzagját] megigazítani, oly rosszul lettem, s elájultam, s be is törtem a fejemet, csodálom, hogy nagyobb bajom nem történt az egésznél; nagy kínosan a kocsielosztást leadva a vonalnak, elballagtam lassan Gyulához, ott ettem valamit, de pénzt nem adott. Onnan a kávéházhoz néztem, éppen Sándor jött, kihívta Kopcseket is, beszélgetés, és el M-hez, ott leültem kissé, azután ruhát szedve elő, Tercsi kezdte a szót, úgy, mintha Gyula [Rieker] nálam Rézivel találkozna; elmentem anélkül, hogy szóltam volna neki valamit. Gyula is jött, bár mondtam neki, menjen haza, ergó maradjon otthon. M. is haragos képet vágott, bánja az ördög. Kopcsek jószívűségére vall, hogy anélkül, hogy kértem volna, adott pénzt. Otthon beszélgetés, vetkőzés, fekvés, olvasás 11-ig; hideg borogatást rakva fel, azután alvás; az idő gyönyörű szép volt.
október 26.: Reggel fel, Franczit elküldtem a felöltővel, E-ét [Esztiét] is vele, visszajöttéig rendet csináltam és felöltöztem; 150 vasat hozott; el a kávémérésbe, tartozásom kifizettem, és onnan be. Dolgozás, délben elmentem ebédelni Jakabbal beszélgetve, ki itt volt nálunk. Ebédelve pompásan ismét vissza dolgozni; feljött Jancsi, Jungmayer [Jungmayer Jancsi], erre Pfliegler Jancsi és Loy tartottak műkedvelői előadást, amelytől majd megpukkadtunk nevettünkben. ¼ 5-kor kész voltam a vonallal, Loyra vártam, azzal hazamentem, elmentem W. felé, de nem találtam; kávéházba, hol Sándor és Gyula voltak; uzsonnálás, 6 után elmentünk M-hez, ott beszélgetés, utóbbinak elmondtam véleményemet; elkísért egy darabra, ezek meg hazáig, Franczi is. Otthon a kulcsot kérve, megtudtam, hogy E. már honn van, fel, Rézi is ott volt, Hetessy és Mari néni [is]; köszönve, nem szóltam semmit, de persze hogy bírna egy ilyen állat nyugodni, a szájaskodás elkezdődött. Kértem, hogy csendesebben beszéljen, nem használt; ezek is csitították, az sem használt. Végre annyira kihozott sodromból, hogy legyűrtem, s jól megboxoltam; magamhoz térve, arczomat megkarmolva éreztem, ismét újból kezdődött, hiába kértem szépen, hallgatna, vagy végezze dolgát velem csendesen, ez olaj volt a tűzre, annál jobban jött, míg végre még egyszer nem kapott, s midőn kiment, a székeket vágtam utána; megjegyzem, hogy csudálom, a tökfilkóm nem törött be teljesen, mert valami edényt vágott utánam, mely fejemről lepattanva, eltörött. Nem hiányzott a komikus intermezzo sem, kiabál Hetessyre – „ereggy félre, hadd vágom hozzá” – várom, mi repül, hát a kalapom volt. Önkénytelen mosolyra fakadtam. A lármára feljött a házmesterné, de ez a vakbolond azt is megsértette. Én levetkőzve, hideg borogatást raktam, phlegmával gúnyolódtam felette. 11 után alvás. Az idő szép volt, délután borultas.
október 27.: Nyugtalan alvás után ½ 8-kor fel, tisztolkodás, öltözés, naplómat nem találtam sehol, pár szót mély hangon váltva, el, reggelizés, és fel Bü-be. Dolgozás, beszélgetés. ¾ 3-kor mentem el, a fájdalom nagy, alig tudok menni. Elmentem M-hez, miután nem volt honn, a kávéházba, Wohlmuttal beszéltem, előbb hatalmasan beuzsonnáltam, mi egyszersmind ebéd is volt és grogoztam is; Sándor is jött, beszélgetés, olvasás, Gyula dolgozik. ½ 6 után el, W. után, az igen dühös, megtudta a kicsikéveli [a Fodor Mari és a naplóíró közti] históriát. El M-hez, azzal tréfálkoztunk s enyelegtünk, Sándor s utóbb Gyula is jött. 7 után el Sándorral Gyulához, a nyomorult ismét hiába rendelt oda, szép rózsát kaptam Reykánétól, M. egy darabra elkísért. Onnan Sándorral W. felé, de nem találkoztunk, haza. Sándor pár hatost adott kölcsön, én haza, otthon tisztolkodás, vetkőzés, fekvés, olvasás és borogatást raktam ½ 12-ig. Az idő változó, 10 után este csendesen megeredt az eső. A fájdalom nem csillapul, komolyabb bajtól félek.
október 28.: Reggel 8-kor fel, jól aludtam; tisztolkodás, öltözés, el, reggelizés, Bezerédyvel találkoztam, reggelivel adós maradva, fel, 9 órára értem oda, némi könnyebbülést éreztem. Dolgozás. Naplóm szedtem rendbe. ¾ 3-kor elmentem lassan, gyalog elmentem M-hez, ki otthon volt, majdnem el engedtem magam ragadtatni szenvedélyem által, meg nem fontolva, mily következményei lehettek volna, de még idejekorán meggondoltam magam, és szerencsémre Tercsi is jött, végett vetve az édelgésnek. ½ 6 után elmentem a kávéházba, uzsonnálva ott, olvasás, egy ipszét megpumpolva, elmentünk haza, beszélgetés, kártyázás. Gyula elkísérte Sándort és Tercsit, én még maradtam kártyázni, bevárva, míg Gyula hazajött, az elkísért egy darabra, haza, otthon tisztolkodás, a ½ 12-ig raktam a borogatást. Alvás. Az idő ma egyszerre oly komisz hideg lett, hogy egy deczemberi napnak is dicséretére vált volna.
október 29.: Reggel fel, rendezkedés, öltözés, és el, reggelizve, fel ismét, ½ 9-kor jöttem, Loy szólt is, a dolog magamnak is kellemetlen. Dolgozás, munka volt untig elég. Baross a mentőket próbálta ki, azokat segélyvonattal Isaszeghre rendelve, és egészen úgy rendezve, mintha nagyobb baleset lett volna, nekünk nem nagy örömünk volt benne, mert a Hu-i új vonalat egész elfoglalták, nekünk meg égett itt a sok dolog. 5-kor végezve, Ungár 1 után jött csak be. Jobban éreztem magam, egészen könnyen mentem. Tegnap este felvettem a télikabátomat, ma is hordtam, el is kelt. W-vel beszéltem, féltékenységi parióda M-re. Onnan a kávéházba, tegnap este a Meiler-kicsikével [Meiler Annával] beszéltem, igen barátságos volt, majd meglátom, mi lesz belőle. Beszélgetés, uzsonnálás, olvasás, olvasás, adós maradva, ½ 7 tájt Sándorral el M-hez, Tercsi is ott volt, Gyula miatt aggódott, kártyázás, Sándor is játszott. Gyula csak később jött haza. 8 tájt el, M. is jött egy darabra, Sándort elkísértük, s azután vissza, elbúcsúzva, haza; otthon tisztolkodás, rendezkedés, fekvés, borogatás; bár ma könnyen mentem, de nagysága egyforma a dolognak. Merengés, 11 előtt elaludtam. Az idő czudarul hideg, nagyobbrészt borongós. Reyka szabad ma. Jakab itt volt a memorandumját aláírni, én is aláírtam.
október 30.: Reggel fel, sietve tisztolkodás, öltözés és el, reggelizés, ott Bezerédyvel találkoztam, 8-ra értem be, dolgozás, ma Friedrich szabad. Szédülés fogott el, a testrész igen fáj, nem tudom magyarázatát lelni, hogy most hirtelen rosszabbra fordult a dolog. A köteléket megigazítva, nem sokat használt. Tízóraizás. Naplót rendbe szedve. Dolgozás. Ma okvetlen rendet kell csinálnom otthon, hogy tudjam magamat mihez tartani E-vel szemben. Franczival is nem tudom, mi van, tegnap nem találtam, pénzem nincs. ½ 3-kor mentem el, haza, ott előzőleg a házmesternével félig-meddig tisztáztam ügyemet, s miután senki sem volt honn, elmentem M-hez, azzal elbeszélgettem; igen rosszul éreztem magam, lázam volt, vagy micsoda. 5 után elmentem a kávéházba, ott beszélgetés, olvasás. 7 előtt el, M-hez, kártyázás, azután elbúcsúztam tőle, miután holnap megy. Sándort egy darabra kísérve. Franczival beszéltem, mondtam, várjon, de biz’ az nem várt; vacsorát véve, haza, otthon tisztolkodás, fekvés, evés, olvasás, borogatást raktam fel, a symptómán [’a tüneten’] a rész fel van erősen fújva, kemény és forró, a menést nehezíti. Alvás; az idő gyönyörű szép, de hideg volt, különösen este.
október 31.: Reggel korábban fel, az éjjel többször felébredtem, E-vel egy kis vitám volt, azonban csak passívul; tegnap voltam Benczúr[nál] és Szalaynál, reggelizve, fel, dolgozás; ennek a jordánnak [zsidónak] Pf-ből (Ungár) mindig valami baja van: elment ½ 11-kor s visszajött 12 után. Dolgomat elvégezve, ¾ 1-kor ebédelni, az Spiessbürgerlichet [’nyárspolgárit’] is végeztem. ½ 2 után fel, dolgozás, elvégezve, ami volt, naplóírás. Ungártól, ki már fizetését megkapta, 1 frtot vettem kölcsön. Jungmayer idefenn volt. Orbánnal beszéltem a fizetésem miatt, nem akarja beküldeni, hanem menjek ki érte. Kocsielosztást nagy sietve leadtam, s 4 óra 30-kor a 22-essel ki Fe-be, Orbán [a] fizetést kiadta, az öreggel beszéltem pár szót, azután a magánsürgönyökkel foglalkoztam. Fülöphöz, kinek 10 napi szabadsága van azon alkalomból, hogy neje egy új világpolgárt szült tegnap. Kis időzés után fel Hartmannhoz, tartozásom kifizetve, beszélgetés, azután az erdőn nagy keservesen át, Jószívűhez, ott vacsoráltunk; a kicsike [Fodor Mari] duzzogott, de azután nekimelegedett kissé. Onnan, miután tartozásom ott is kifizettem, borotválkozni, és elmentünk Kaiserhez, ahol egy józsefvárosi Burger [polgár] társaságában unatkoztam 10-ig, azután elkísértem Hartmannt Su-ig, s onnan hazamentem, vetkőzés, fekvés, borogatást raktam fel. Az idő meglehetős szép, de igen hideg volt.
Bevezetés és segédletek (kronológia, névjegyzékek) az 1890/1891-es évekre vonatkozó forrásközléshez: lásd itt.
Az előző bejegyzés (1891. szeptember): lásd itt.
A következő hónap (1891. november): lásd itt
Utolsó kommentek